روادید

انواع ویزای ایتالیا و راه‌های اخذ آنها

با انواع ویزای ایتالیا آشنا شوید

کشور ایتالیا را می‌توان کشور هنرمندان اروپایی دانست. این کشور از دوران باستان تا کنون مرکز توجه ادب و هنر بوده و امروزه هم آثار هنری و ساختمان‌های تاریخی آن که معماری ویژه‌ای دارند از طرف توریست‌ها بسیار پر طرفدار هستند. جاذبه‌های گردشگری ایتالیا را فقط باید از نزدیک ببینید تا متوجه ارزش بالا و زیبایی بی حد و حصرشان بشوید. این کشور رویایی شهرهای مثل رم- پایتخت ایتالیا- ونیز، فلورانس و میلان را در خود جای داده که بسیار دیدنی و جذاب هستند. به علاوه ایتالیا دانشگاه‌های فوق العاده‌ای برای تحصیل دارد که اعتبار مدارکشان نه تنها در ایتالیا، که در سراسر دنیا بالا است. این به آن معنی است که اگر بخواهید آینده‌ای روشن برای خودتان بسازید می‌توانید در ایتالیا مشغول به تحصیل شده و شاید بتوانید اقامت ایتالیا را هم از همین طریق به دست آورید. نکته اینجاست که مردم نه فقط برای گردشگری، که برای اهداف مختلف وارد ایتالیا می‌شوند و هر هدفی نیازمند نوع خاصی از ویزا است. ما در این مقاله به بررسی انواع ویزای ایتالیا می‌پردازیم و راه‌های اخذ آنها که شامل مدارک مورد نیاز نیز می‌باشد را با هم بررسی می‌کنیم. پس همراه ما باشید.

انواع ویزای شنگن کدام است؟ 

همان طور که می‌دانید ما ایرانی‌ها برای سفر به بیشتر کشورهای دنیا نیاز به اخذ ویزا داریم. در مورد ایتالیا نیز باید ویزای شنگن ایتالیا را در دست داشته باشیم. نکته اینجاست که شما برای سفر به هر کشوری و در ابتدای روند تهیهٔ روادید باید مشخص کنید که هدفتان از سفر چیست و بنا بر هدفتان ویزای مورد نیاز را تهیه کنید. شما می‌توانید به عنوان یک توریست وارد یک کشور شوید و ویزای توریستی یا گردشگری بگیرید. می‌توانید برای تحصیل وارد کشوری شوید و در این حالت ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی بگیرید. اگر برای درمان وارد کشوری می‌شوید نیاز به ویزای درمانی دارید. و این روند ادامه دارد. باید بدانید که حتماً باید هدف شما از سفر با نوع ویزای درخواستی‌تان مطابقت داشته باشد؛ چرا که ویزای شما فعالیت‌های شما در کشور مقصد را محدود می‌کند. برای مثال با ویزای توریستی تنها می‌توانید برای مدت مشخص شده در کشور مقصد بمانید و نمی‌توانید در آن کشور مشغول تحصیل یا کار شوید. با ویزای کاری تنها می‌توانید در مکان خاصی مشغول به کار شوید و امکان تحصیل برای شما فراهم نخواهد شد و غیره. پس در این مورد حتماً پیش از اقدام به اخذ ویزا با مشاوران حاذق شرکت مسافرتی و گردشگری ساحل شنی در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

انواع ویزای ایتالیا کدام است؟

حالا می‌رسیم به انواع ویزای ایتالیا. ایتالیا در میان کشورهای عضو معاهدهٔ شنگن قرار دارد و شما برای سفر به این سرزمین جذاب و دوست داشتنی، باید ویزای شنگن ایتالیا را در دست داشته باشید. اما اینکه هدف شما از سفر به ایتالیا کدام است نوع ویزای درخواستی شما را مشخص می‌کند. اگر بخواهیم این موضوع را به صورت کلی بررسی کنیم، باید گفت که ویزاهای ایتالیا به دو گروه ویزای توریستی کوتاه مدت یا نوع C و ویزاهای غیر توریستی تقسیم می‌شوند.

 

ویزای توریستی ایتالیا؛ از پر طرفدارترین انواع ویزای ایتالیا

اگر هدف شما سفر به ایتالیا و بازدید از اماکن گردشگری و شهرهای زیبای این کشور است، باید ویزای گردشگری یا ویزای توریستی یا ویزای نوع C را انتخاب کنید. شما با اخذ این ویزا می‌توانید تا حداکثر سه ماه یا نود روز در این کشور بمانید و از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا لذت ببرید. اگر هم نیاز به زمان بیشتری داشتید، می‌توانید بیست روز پیش از اتمام انقضای ویزایتان درخواست تمدید ویزا بدهید. اگر قصد سفر گردشگری به ایتالیا را دارید، می‌توانید از تورهای خارجی ساحل شنی هم بهره مند شوید. این شرکت شما را به تور ایتالیا می‌برد و اگر بخواهید با یک تیر چند نشان بزنید، می‌توانید با تور مجارستان ایتالیا فرانسه همراه شوید تا سه کشور زیبا و پر طرفدار دنیا را در یک سفر ببینید. برای آگاهی از انواع تورهای خارجی، زمان تور و هزینهٔ آن با شمارهٔ 02157938 تماس حاصل فرمایید.

ویزاهای غیرتوریستی ایتالیا

اگر هدفی غیر از گردشگری در ایتالیا داشته باشید، باید دیگر انواع ویزای ایتالیا را بشناسید و با توجه به هدفتان یکی از آنها را انتخاب کنید. ما در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

ویزای ترانزیت فرودگاهی ایتالیا

گاهی پیش می‌آید که شما مسافر کشور دیگری هستید و پروازتان بایستی در ایتالیا بنشیند و بعد هواپیمای دیگری را به سمت مقصدتان سوار شوید. در این صورت چند ساعتی را در خاک ایتالیا و در فرودگاه این کشور خواهید بود. اگر چنین شرایطی برای شما به وجود بیاید لازم است ویزای ترانزیت فرودگاهی ایتالیا را اخذ کنید تا اجازهٔ استقرار در این کشور به شما داده شود. اخذ این ویزا بسیار آسان بوده و فقط لازم است مدارک مورد نیاز را به سفارت ایتالیا تحویل دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که با این ویزا فقط می‌توانید در فرودگاه بمانید و امکان خروج از فرودگاه و رفتن به خیابان را ندارید.

ویزای تجاری ایتالیا

چنانچه می‌خواهید پروژهٔ کاری خود را با همکاری شرکتی ایتالیایی به انجام برسانید یا در این کشور از بُعد تجاری سرمایه گذاری انجام دهید و مسائلی از این قبیل، نیاز به اخذ ویزای تجاری ایتالیا را دارید. این نکته را در نظر داشته باشید که فرد باید خودش به شخصه در سفارت حضور پیدا کند و نمی‌تواند وکیلش را بفرستند. به علاوه سفارت در صورت نیاز می‌تواند علاوه بر مدارک ابتدایی درخواستی، مدارک دیگری نیز از شما مطالبه کند. برای اخذ ویزای تجاری ایتالیا باید مدارک زیر را در دست داشته باشید:

 • دو قطعه عکس بدون رتوش که اخیراً انداخته باشید
 • گذرنامه با حداقل دو برگ سفید و اعتبار کافی که تا پایان انقضای ویزا اعتبار داشته باشد
 • دعوتنامه ای معتبر از سوی یک شرکت ایتالیایی
 • تائیدیهٔ اتاق بازرگانی مبنی بر اصالت ثبت شرکت
 • معرفی نامهٔ شرکت ایرانی که متقاضی سفر را به رسمیت بشناسد و در آن اطلاعاتی نظیر اطلاعات شناسنامه‌ای شخص، اطلاعات گذرنامه‌ای او، توضیح کوتاهی در مورد روابط شرکت ایرانی و ایتالیایی، تاریخ و مدت زمان سفر و سمت کاری او در شرکت قید شده باشد.
 • مدارکی که ثابت کند روابط تجاری شرکت ایرانی با شرکت ایتالیایی حقیقی بوده و صرفاً روی کاغذ نیست. این مدارک می‌توانند شامل بازگشایی اعتبار نامه، پروفورما، پیشنهاد قیمت، قرارداد و مواردی از این دست باشد.
 • اصل و کپی شناسنامهٔ متقاضی
 • پروانهٔ کسب معتبر
 • کارت بازرگانی معتبر
 • لیست پرداختی شش ماهه آخر بیمهٔ شغلی فرد
 • کارت پرسنلی در صورتی که شخص کارمند دولتی باشد
 • در صورتی که فرد جزو مشاغل آزاد باشد، باید مدارکی برای تأمین مالی سفر ارائه کند
 • بلیت رفت و برگشت هواپیما
 • بیمهٔ مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل سی هزار یورو که کل دورهٔ اقامت متقاضی را در حوزهٔ کشورهای شنگن پوشش دهد.
 • کپی صفحهٔ اول ویزای قبلی در صورتی که قبلاً ویزای تجاری اخذ شده باشد

ویزای پزشکی ایتالیا

این نوع ویزا که به آن ویزای درمانی هم می گویند برای کسانی صادر می‌شود که مشکلات جسمانی داشته و به یک بیماری مبتلا هستند و با مکاتباتی که با پزشک خود در ایتالیا داشته‌اند، شرایط درمان بیماری‌شان در این کشور فراهم است. برای اخذ این نوع ویزا کلیهٔ مدارک پزشکی، نامهٔ پزشک در ایران که به لزوم سفر به ایتالیا اشاره کرده و نیز نامهٔ پزشک یا بیمارستانی در ایتالیا که چنین چیزی را تائید کرده و امکان پذیرش را میسر دانسته را باید به همراه داشته باشید و ارائه دهید.

ویزای فرهنگی – ورزشی ایتالیا

این ویزا مخصوص کسانی است که می‌خواهند برای رویدادی فرهنگی، هنری یا ورزشی در ایتالیا حضور داشته باشند. مهلت ویزای این افراد منوط به زمان آن رویداد دارد. اگر خودِ فرد متقاضی ورزشکار، هنرمند یا شخصیت فرهنگی است، باید مدارک مورد نیاز برای اثبات این ادعا را ارائه کند و بدیهی است که با ارائهٔ چنین مدارکی، این نوع ویزا راحت‌تر به فرد داده می‌شود.

ویزای مقام‌های رسمی ایتالیا

ویزای مقام‌های رسمی همان طور که از نامش پیدا است، مخصوص افرادی است که از رده‌های مختلف دولتی و حکومتی باشند و برای اجرای جلسات بخواهند به ایتالیا سفر کنید. شرایط سفر این افراد کمی متفاوت بوده و ویزای آنها با توجه به تاریخ جلسات سریع‌تر حاضر می‌شود.

ویزای ازدواج

اگر همسر شما شهروند ایتالیا است و شما می‌خواهید برای زندگی پیش همسرتان بروید، باید این نوع ویزا را انتخاب کنید.

ویزای تحصیلی ایتالیا

به عنوان آخرین گزینهٔ معرفی انواع ویزای ایتالیا ویزای تحصیلی را آورده‌ایم که این روزها یکی از پر طرفدارترین انواع ویزای ایتالیا به شمار می‌رود. اگر برای تحصیل در دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا دیگر مراکز آموزشی در ایتالیا پذیرش گرفته‌اید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا درخواست بدهید. چنانچه برای دورهٔ تحقیقاتی هم نیاز به سفر به ایتالیا دارید، همین نوع ویزا که نام ویزای تحقیقاتی دارد مورد نیاز شما خواهد بود. این نوع ویزا شرایط ویژهٔ خودش را دارد که در اینجا کاملاً برایتان شرح می‌دهم.

دانشگاه‌های ایتالیا انواع مختلف دارند. برای اطلاع از برترین دانشگاه های ایتالیا اینجا را کلیک کنید. شما در برخی از دانشگاه‌های ایتالیا بایستی کلاس‌هایی را بگذرانید که به زبان ایتالیایی هستند و برخی دیگر از دانشگاه‌های این کشور کلاس‌هایی را تشکیل می‌دهند که به زبان انگلیسی برگزار شده و مخصوص دانشجویان بین المللی است. اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های انگلیسی زبان مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد را بگذرانید به مدارک زیر نیاز دارید:

 • مدرک دیپلم یا آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات دوران دبیرستان تائیدیهٔ وزارت دادگستری و امور خارجه
 • در صورتی که برای کارشناسی ارشد اقدام می‌کنید، مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات چهار سال با مهر تائید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • اصل شناسنامه با مهر تائید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • شرح دروس لیسانس اخذ شده برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد
 • سه قطعه عکس رنگی و پشت سفید که رتوش نداشته باشد و اخیراً انداخته باشید
 • پاسپورتی که تا تاریخ انقضای آن حداقل شش ماه مانده باشد
 • نامهٔ پذیرش دانشگاه مقصد

توجه داشته باشید که کلیهٔ مدارک فوق باید به صورت رسمی به زبان ایتالیا ترجمه شده باشند و از همهٔ آنها باید یک نسخه کپی در دست داشته باشید.

مدارک بالا مخصوص دانشجویانی بود که درخواست تحصیل در دانشگاه‌هایی را داشتند که کلاس‌ها در آن به زبان انگلیسی برگزار می‌شد. اگر می‌خواهید در دانشگاه‌هایی در ایتالیا ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شوید که کلاس‌هایشان به زبان ایتالیایی تشکیل می‌شود باید مدارک زیر را آماده کنید:

 • تائیدیهٔ تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ترجمهٔ مدرک دیپلم و ریز نمرات ۴ سال دبیرستان به همراه تائیدیهٔ دادگستری و وزارت امور خارجه
 • اصل مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله با مهر تائید وزارت امورخارجه و دادگستری برای متقاضیان کارشناسی ارشد
 • اصل شناسنامه با تائید دادگستری و وزارت امور خارجه
 • اصل مدرک زبان ایتالیایی برای اثبات دانش شما از این زبان
 • نامهٔ پذیرش دانشگاه ایتالیایی
 • شرح درس‌های گذرانده شده در دورهٔ لیسانس که به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشند. این مخصوص متقاضیان کارشناسی ارشد است.
 • سه قطعه عکس رنگی بدون روتوش که اخیراً انداخته باشید
 • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار
 • پرینت انتخاب رشتهٔ متقاضی با امضای دانشجو
 • در صورت نیاز پر کردن فرم پذیرشی که در سایت دانشگاه آماده باشد

کلیهٔ مدارک فوق بایستی به صورت رسمی به زبان ایتالیایی ترجمه شوند و از همهٔ مدارک باید یک نسخه کپی در دست داشته باشید.

در تمامی انواع ویزای ایتالیا بایستی وارد سایت سفارت این کشور شده، مدارک کامل مورد نیاز را آماده کرده و به زبان ایتالیایی و به صورت رسمی ترجمه کنید. سپس باید وقت سفارت ایتالیا بگیرید تا با حضور در سفارت در روز و زمان تعیین شده، مدارک خود را تحویل دهید. در این روز با شما مصاحبه‌ای هم انجام می‌شود. این مصاحبه به زبان فارسی است و نیاز نیست نگران زبان باشید. پس از آن مدارک شما بررسی شده و ظرف دو هفته نتیجه به شما اطلاع رسانی می‌شود.

برای اخذ هر یک از انواع ویزای ایتالیا باید مدارک مربوط به آن را آماده کنید. این مدارک با توجه به شرایط کاری و شخصی هر فرد متفاوت خواهد بود. به همین دلیل می‌توانید از متخصصان ما در شرکت مسافرتی و گردشگری ساحل شنی کمک بگیرید تا بهترین مشاورهٔ ممکن را به شما بدهند. پس با تماس با با مشاوران ما راه کارهای مؤثری را دریافت نمایید.

ما در شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی همواره در تلاش هستیم تا شما مسافران محترم بتوانید در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را بگیرید. برای اخذ انواع ویزا و اطلاع از شرایط و قوانین مسافرتی در هر کشور می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در تماس باشید. پل ارتباطی ما با شما شمارهٔ 02157938 است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن