VaghtItaly

همه چیز در مورد تحصیل در ایتالیا

اطلاعات کامل در مورد تحصیل در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای مهم و شناخته شدۀ اروپا است. این کشور از گذشته تا کنون دانشمندان، فیلسوفان، هنرمندان، جامعه شناسان و افراد مهمی را پرورش داده و سر منشا تغییرات مهمی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در اروپا بوده است. ایتالیا امروزه هم تاثیر مهمی بر جامعۀ جهانی دارد و با موقعیت جغرافیای استراتژیک خود به کشورهای مهمی همچون فرانسه، سوئیس و اتریش دسترسی داشته و مرز مشترک دارد. این کشور دانشگاه‌های معتبری دارد و بازار کار در همه جای کشور خصوصاً در شهرهای مهم و بزرگی همچون رم و میلان بسیار داغ است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند در این کشور مشغول به تحصیل شوند تا هم در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا درس بخوانند و مدرکی با اعتبار جهانی داشته باشند و هم وارد بازار کار ایتالیا شده و در صورت امکان به این کشور مهاجرت کنند. ما در این مطلب اطلاعات کاملی در مورد تحصیل در ایتالیا در اختیار شما قرار می‌دهیم تا شما را با هزینه‌های تحصیل در ایتالیا، مدارک مورد نیاز و دیگر موارد آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

چرا باید در ایتالیا تحصیل کنم؟

این سوال خیلی از متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی است. اگر بخواهید در اروپا تحصیل کنید و به روش اخذ ویزای تحصیلی از ایران خارج شوید، کشورهای خوبی همچون آلمان و فرانسه هم موقعیت تحصیلی خوبی دارند و می‌توانند شما را نسبت به انتخاب ایتالیا مردد کنند. یکی از نکات مهم در تحصیل در ایتالیا آسان بودن یادگیری زبان ایتالیایی نسبت به دیگر زبان‌های اروپایی است. اگر انگلیسی را کنار بگذاریم، یادگیری زبان ایتالیایی به مراتب آسانتر از زبان‌هایی مثل فرانسوی یا آلمانی است. به علاوه می‌توانید از دانشگاه‌های ایتالیا بورسیه بگیرید و در ازای تحصیل در این کشور حتی مبلغی را هم به صورت ماهیانه دریافت کنید. از دیگر نکات مثبت تحصیل در ایتالیا اعتبار بالای مدارک دانشگاهی این کشور است که خیلی به دردتان می‌خورد و به نوعی وقتتان را هدر نمی‌دهید. کیفیت زندگی هم در ایتالیا بسیار بالا است و می‌توانید حتی در دوران دانشجویی هم دوران خوبی را سپری کنید. این کشور یک کشور توریستی است و با افراد مختلف از کشورهای گوناگون آشنا می‌شوید و این بسیار لذتبخش است و تجربۀ شما را می‌سازد. اگر هم در نهایت به این موضوع مطمئن نیستید می‌توانید با تور ایتالیا که در شرکت گردشگری و مسافرتی ساحل شنی برگزار می‌شود یک سفر به این کشور داشته باشید تا با شرایط زندگی و فرهنگ مردم آشنا شوید و بعد اقدام کنید. اما بهتر است بدانید که فرهنگ مردم ایتالیا، غذاهای ایتالیایی و خلق و خوی مردم این کشور با ایرانی‌ها بسیار منطبق است و مشکلی با زندگی در ایتالیا نخواهید داشت.

هزینۀ تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

مثل هر کشور دیگری ایتالیا هم دانشگاه‌های دولتی و خصوصی دارد و همان طور که می‌دانید هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بالا است. بنابراین فقط اگر می‌توانید هزینه‌های بالایی را به صورت سالانه برای تحصیل در ایتالیا بپردازید به سراغ دانشگاه‌های خصوصی بروید. در غیر این صورت دانشگاه‌های دولتی ایتالیا که البته اعتبار بسیار بالایی هم دارند برای شما مناسب هستند. این دانشگاه‌ها هزینۀ چندانی از شما نمی گیرند و نقریباً جزو دانشگاه‌های رایگان محسوب می‌شوند. جالب اینجاست که هر چه مقطع تحصیلی شما بالاتر می‌رود هزینۀ کمتری برای تحصیل می پردازید. برای مثال اگر بخواهید برای مقطع دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کنید، بسته به رشتۀ تحصیلی سالانه بین صد و پنجاه تا پانصد یورو می‌پردازید که عملاً مبلغ بسیار پایینی است. این در حالی است که برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسته به رشتۀ تحصیلی بین چهار و پنجاه تا سه هزار یورو خواهید پرداخت که البته باز هم مبلغ چندان بالایی نیست. این را هم در نظر بگیرید که اگر برای تحصیل در مقطع دکترا بورسیه بگیرید به صورت ماهیانه مبلغی بین دو تا سه هزار یورو به شما پرداخت می‌شود تا بتوانید به تحصیل خود ادامه دهید و دغدغۀ مالی نداشته باشید. 

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا کدام است؟

در این بخش چهار دانشگاه مهم ایتالیا را به شما معرفی می‌کنم تا با چندتا از دانشگاه‌های برتر ایتالیا آشنا شوید. اولین دانشگاه مورد بررسی دانشگاه بلونیا است.دانشگاه بلونیا یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا بوده و جزو قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا هم هست. مورد بعدی دانشگاه فلورانس است که در قرن چهارده میلادی تاسیس شده و از آن زمان تا کنون یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا است. البته در این دانشگاه تمامی رشته‌ها فقط به زبان ایتالیایی تدریس می‌شود و باید به این زبان تسلط کامل داشته باشید. دانشگاه بعدی دانشگاه ترورگاتا مام دارد که یکی از بهترین‌های ایتالیا است و در شهر رم واقع شده است. این دانشگاه قدیمی نیست و در اواخر قرن بیست افتتاح شده و در همین مدت کوتاه توانسته اعتبار بالایی کسب کند. امروزه چهل و چهار هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و رشته‌ها به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می‌شوند. مورد آخر دانشگاه رم  که بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را دارد و رشته‌های خاصی از آن به زبان انگلیسی هم برگزار می‌شود.

بهترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا کدام است؟

یکی از مهمترین و معروف‌ترین رشته‌های تحصیل در ایتالیا رشتۀ مد و فشن است. طراحی لباس در ایتالیا بسیار رواج دارد و اگر در این رشته خلاقیت و مهارت لازم را داشته باشید بسیار موفق خواهید شد. جدا از این رشته اگر در هنر و معماری، رشته‌های تاریخ و باستان شناسی، رشته‌های ادبیات و فلسفه، رشته‌های مهندسی و علوم انسانی تحصیل کنید موفق خواهید شد.

تحصیل در ایتالیا؛ مقطع کارشناسی

دورۀ کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا بسته به رشتۀ تحصیلی بین سه سال و نیم تا چهار سال طول می‌کشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید به زبان ایتالیایی مسلط باشید؛ چرا که در این مقطع تمامی دروس به زبان ایتالیایی تدریس می‌شود. البته در برخی رشته‌ها مثل مهندسی مکانیک، علوم مهندسی و مدیریت به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌شود. بعضی از دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل آزمون پذیرش می گیرند که جدا از ویزای تحصیلی ایتالیا باید این آزمون را هم قبول شوید. این قانون همگانی نیست و برخی دانشگاه‌ها آزمون ورودی ندارد. برای همین باید خوب در این مورد تحقیق کنید. جالب است بدانید که برخی دانشگاه‌ها برای دانشجویان کارشناسی کار هم پیدا می‌کنند و این می‌تواند به شرایط مالی شما کمک به سزای بکند.

تحصیل در ایتالیا؛ مقطع کارشناسی ارشد

به صورت کلی تحصیل در دورۀ کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ایتالیا بین دو تا سه ال طول می‌کشد و این به رشتۀ تحصیلی شما بستگی دارد. معمولاً در تمامی دانشگاه‌های ایتالیا این مقطع به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شود. برای تحصیل در این مقطع بایستی مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی خود را همراه کلیۀ ریز نمرات به صورت ترجمه شده به زبان انگلیسی در دست داشته باشید و حداقل نمرۀ شش را در آیلتس آکادمیک کسب کنید. اگر بورسیه تحصیلی شوید سالانه پانصد یورو به شما پرداخت می‌کنند و این یعنی عملاً تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد برایتان رایگان خواهد بود.

تحصیل در ایتالیا؛ مقطع دکترا

تحصیل در دورۀ دکترا بسته به رشتۀ تحصیلی بین سه سال و نیم تا چهار سال طول می‌کشد. در این مقطع هم به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس خواهد شد و نیازی به یادگیری کامل و تسلط به زبان ایتالیایی نیست. برای تحصیل در مقطع دکترا بایستی تمامی مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد را همراه ریز نمرات ارائه دهید. برای این مقطع باید حداقل نمرۀ آیلتس آکادمیک شش و نیم را داشته باشید. با اخذ بورسیه می‌توانید سالانه سیزده هزار یورو دریافت کنید و شرایط خوبی داشته باشید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

در شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا نمی‌توان خیلی امید به اخذ سریع ویزای تحصیلی ایتالیا داشت. اما در حالت کلی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا جزو راحتترین و بهترین ویزاهای شنگن است. شما با این ویزا می‌توانید به همۀ کشورهای اروپایی سفر کنید و اعتبار ویزایتان بالا است.

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به چه مدارکی نیاز داریم؟

شما برای تحصیل در ایتالیا باید هم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید و هم پذیرش یکی از دانشگاه‌های ایتالیا را در دست داشته باشید. بنابراین اول در مورد دانشگاه‌های مقصد تحقیق کنید و پذیرش دانشگاه مورد نظرتان را بگیرید. بعد برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید. برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به مدارک خاصی نیاز دارید که بخشی از آنها در زیر آورده شده است:

  • ریز نمرات دورۀ دیپلم و پیش دانشگاهی برای دورۀ کارشناسی، ریز نمرات دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی برای کارشناسی ارشد و ریز نمرات دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد برای مقطع دکترا
  • اصل پاسپورت که حداقل شش ماه از اعتبارش مانده باشد
  • فرم درخواست ویزای ایتالیا
  • ۵ قطعه عکس با پیش زمینۀ سفید و بدون روتوش
  • دو نسخه از نامۀ پذیرش دانشگاه ایتالیایی که از آن پذیرش گرفته‌اید
  • مدرک زبان مورد نیاز
  • اصل شناسنامۀ متقاضی با ترجمه به زبان ایتالیایی
  • تمکن مالی مورد نیاز
  • پرینت گردش مالی سه ماه اخر حساب بانکی متقاضی
  • کپی یا اصل بلیت هواپیمای سفر به ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟

بسته به سطح زندگی مورد نظتان هزینۀ زندگی در ایتالیا هم متفاوت است. از جمله نکات متغیر در این زمینه محل مورد نظر برای زندگی ، نوع رفت و آمدهای شهری، میزان سفرهای برن شهری و حتی برون مرزی، خورد و خوراک و غیره است. اما اگر بخواهید در خوابگاه اقامت داشته باشید می‌توانید با ماهی صد و پنجاه تا دویست و پنجاه یورو این کار را انجام دهید که با توجه به اکان اشتغال همزمان با تحصیل در ایتالیا به راحتی از پس آن برمی‌آیید. به طور متوسط هم بین صد و پنجاه تا دویست یورو برای خورد و خوراک ماهیانه در نظر بگیرید و رفت و آمد شهری را هم در صورتی که با وسایل نقلیۀ عمومی مثل اتوبوس و مترو تردد کنید ماهی صد یورو در نظر بگیرید. چیزی حدود هتاد تا هشتاد یورو هم برای استفاده از اینترنت و امور تکنولوژیکی باید کنار گذاشت تا بتوانید با دیگران در ارتباط باشید و تحقیقات مورد نیاز درسی را انجام دهید.

ایتالیا کشوری بسیار مناسب برای گردشگری، تحصیل و اقامت محسوب می‌شود. برای اخذ ویزای ایتالیا و سفر به این کشور دیدنی، حتماً با شماره گیری 02157938 با همکاران ما در شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی تماس بگیرید تا با اخذ وقت سفارت ایتالیا و نیز ویزای شنگن ایتالیا برای شما، بتوانید به صورت انفرادی یا با خانواده و دوستان به این سرزمین خاص سفر کنید. تحصیل در ایتالیا شما را به موفقیت می‌رساند و اگر بتوانید سختی‌ها را تحمل کنید آیندۀ تضمین شده و موفقی را پیش رو خواهید داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن