روادید

ویزای شنگن ایتالیا را به دست آورید!

چطور ویزای شینگن ایتالیا را در دست بگیریم؟

کشور ایتالیا را می‌توان یکی از زیباترین و در عین حال پیشرفته‌ترین کشورهای اروپا و حتی دنیا در نظر گرفت. این کشور دارای تاریخی کهن و پر فراز و نشیب است، سرآغاز بسیاری از جنبش‌های اجتماعی و فرهنگی بوده، پایه گذار اصول ادبی فراوانی بوده، دانشمندان، فیلسوفان و ادبای زیادی را تربیت کرده و امروزه مجموعه‌ای بسیار کامل از آثار و اماکن تاریخی همراه با سیستم زندگی مدرن است. همهٔ اینها به شما نوید این را می‌دهد که اگر برای تفریح به این کشور سفر کنید، از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا لذت زیادی می‌برید. همچنین این کشور دارای دانشگاه‌های بسیار معتبر هم هست که شما را برای تحصیل در ایتالیا وسوسه می‌کند. با تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌توانید آیندهٔ خود را تضمین کنید و به شغلی بسیار خوب با مزایا و درآمد بالا برسید. به علاوه سیستم زندگی شهری، وجود فرهنگ بین المللی و دوری از تعصب در این کشور باعث شده مردم به مهاجرت به ایتالیا هم فکر کنند. اینکه این کشور چقدر باعث آرامش خاطر شما می‌شود و چقدر از بودن و زندگی در آن به خودتان افتخار می‌کنید را نمی‌توانم در کلام به شما بگویم و فقط باید تجربه‌اش کنید. پس باید گفت چه سفر گردشگری، چه تحصیلی و چه مهاجرتی، ایتالیا مقصدی بسیار عالی و بی نظیر برای شما خواهد بود. اما همان طور که می‌دانید سفر به این کشور زیبا و منحصر به فرد نیازمند اخذ ویزای شنگن ایتالیا است. ما در این مطلب گوشه چشمی به کشور ایتالیا خواهیم داشت و سپس به طور مفصل دربارهٔ نحوهٔ اخذ ویزای شنگن ایتالیا با شما صحبت می‌کنیم. پس همراه با باشید.

مختصری دربارهٔ کشور ایتالیا

کشور زیبای ایتالیا که در جنوب قاره اروپا قرار دارد به کشور چکمه معروف است. دلیل این نامگذاری فرم مرزبندی این کشور است؛ همان طور که به ایران نام گربه را داده‌اند. ایتالیا دارای شهرهای بی نظیری همجون رم- پایتخت این کشور- فلورانس، ونیز و میلان است. رم پایتخت ایتالیا و یک شهر بسیار بزرگ و مدرن است که می‌توان آن را جای بسیار مناسبی برای زندگی دانست. ونیز را هم که همه به شهر آبی می‌شناسند و یکی از مقاصد مهم گردشگری در این کشور است. فلورانس شهر تاریخ ناب ایتالیا است که اماکن تاریخی و حتی گردشگری آن حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. میلان هم شهری بسیار زیبا و پر تکاپو و مناسب برای تحصیل و زندگی است. دربارهٔ آب و هوای ایتالیا هم که نیازی نیست چیزی بگویم؛ کشوری با آب و هوای بسیار متنوعی دارد و شما کاملاً می‌توانید بنا بر سلیقهٔ شخصی شهر مورد نظر برای زندگی یا فصل مورد نظر برای سفر را انتخاب کنید. جاهایی که نزدیک رشته کوه آلپ هستند زمستان‌های بسیار سردی دارند و جان می‌دهند برای اسکی کردن و تفریحات زمستانی. اما برای مثال رم آب و هوای معتدلی دارد؛ تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد که خیلی از حد اعتدال خارج نیستند و بهار و پاییز معتدل. اگر در تابستان به دنبال هوای گرم‌تر می گردید، حتماً فلورانس را انتخاب کنید! مرزهای مشترک ایتالیا را هم فراموش نکنید. از جمله اماکن گردشگری معروف آن می‌توان به کلوسئوم، کانال‌های وینز، برج پیزا، ساحل آمالفی و شهر واتیکان اشاره کرد. این را هم بگوییم که غذاهای ایتالیایی هم زبانزد عام و خاص هستند. مگر می‌شود به ایتالیا رفت و طعم پیتزای ناب ایتالیایی، پاستا، لازانیا و تیرامیسو را نچشید؟ این کشور سرزمین طعم‌ها است و از بودن در رستوران‌هایش سیر نخواهید شد. کشور زیبای ایتالیا با اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی و سوییس مرز مشترک دارد. همان طور که می‌دانید با اخذ ویزای شنگن ایتالیا می‌توانید به دیگر کشورهای شنگن هم سفر کنید و این یعنی بعد از دیدن جاذبه‌های گردشگری ایتالیا وقت آن می‌رسد که به اتریش و واتیکان هم سری بزنید. اما منظور از ویزای شنگن چیست؟ ویزای شنگن ایتالیا را چطور می‌توان گرفت؟ چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت؟ در کل چند نوع ویزا برای سفر به ایتالیا وجود دارد؟ همهٔ اینها را در بخش بعدی خواهید خواند.

ویزای شنگن چیست؟

در واقع باید گفت که چندین کشور اروپایی طی توافق نامه‌ای شرایط و قوانین مسافرتی و گردشگری خود را با هم یکسان کرده‌اند و از آن جایی که با هم مرز مشترک دارند، این را راهی بسیار کاربردی برای حفظ مرزهای خود و دور کردن هرچه بیشتر خلافکارها و افرادی دانسته‌اند که برای ورود به کشورشان شرایط لازم را ندارند. به موجب این توافق نامه یا معاهده هر کسی که بتواند ویزای یکی از این کشورها را در دست داشته باشد، با توجه به وجود قوانین مشترک در بین کشورهای عضو شنگن، می‌تواند با همان ویزا از کشورهای دیگر شنگن در اروپا هم دیدن کند. و برعکس این موضوع هم صادق است. اگر کسی ویزای شنگن یکی از کشورها را نگیرد، به هیچ کدام از دیگر کشورها نمی‌تواند سفر کند. اگر شما در مورد یکی از کشورهای شنگن ممنوع الورود بشوید، دیگر کشورهای شنگن هم شما را ممنوع الورود می‌کنند. در کل باید در نظر بگیرید که در مورد شرایط مسافرتی کلیهٔ کشورهای شنگن با هم متحد هستند و یک حرف را می‌زنند. ایتالیا هم عضو کشورهای شنگن است و از این قانون تبعیت می‌کند. به همین دلیل برای سفر به این کشور باید ویزای شنگن ایتالیا را در دست داشته باشید. اگر شما بتوانید موفق به اخذ این ویزا شوید، می‌توانید با کمترین هزینه به کشورهای هم مرز آن مثل فرانسه و سوییس که شنگن هستند هم سر بزنید. در ادامه به بررسی انواع ویزای شنگن ایتالیا می‌پردازیم.

ویزای شنگن ایتالیا چند نوع دارد؟

اگر بخواهیم در پاسخ به این سوال خیلی کلی نظر دهیم، باید گفت که دو نوع ویزای مشخص وجود دارد. ویزای کوتاه مدت برای سفرهای کوتاه مدت و ویزای بلند مدت برای سفرهایی مثل سفرهای تحصیلی که نیاز به زمان اقامت بیشتری دارد. البته ویزای دائم هم وجود دارد که شخص با اخذ آن می‌تواند به عنوان شهروندی در ایتالیا به صورت همیشگی زندگی کند و امکان رفت و آمد آزاد به دیگر کشورها را هم خواهد داشت. این نوع ویزا بعد از مراحل مختلفی اخذ می‌شود و از همان ابتدا نمی‌توانید درخواست ویزای دائم دهید. اما نوعی از ویزا که بیشترین درخواست کننده را داشته و بیشتر به کار شما می‌آید ویزای کوتاه مدت ایتالیا است. این نوع ویزا انواع مختلفی دارد که عبارت است از:

 

 • ویزای ترانسفر فرودگاهی ایتالیا یا ویزای نوع A (Italy Airport Transit Visa)

گاهی پیش می‌آید که شما در حال سفر به یک کشور دیگر هستید. با این حال به دلایلی مجبور هستید پروازی به ایتالیا داشته باشید و از آنجا با سوار شدن به یک هواپیمای دیگر به مقصد خود سفر کنید. همین باعث می‌شود که مجبور باشید در خاک ایتالیا از هواپیما پیاده شوید، چند ساعتی را در فرودگاه بمانید و بعد آنجا را به سمت مقصدتان ترک کنید. برای این کار حتماً باید ویزای توانفسر فرودگاهی ایتالیا را بگیرید. توحه داشته باشید که با این نوع ویزا فقط می‌توانید در فرودگاه این کشور بمانید و اجازهٔ خروج از فرودگاه و گشت و گذار در شهر را نخواهید داشت.

 • ویزای عبور زمینی یا ویزای نوع B (Italy Transit Visa)

این نوع ویزا هم مثل ویزای تراسفر فرودگاهی است. شما در سفری زمینی مثل سفر با قطار لازم است مدت کوتاهی را در خاک ایتالیا سر کنید. در این صورت با اخذ ویزای نوع  B می‌توانید چند ساعت یا حداکثر چند روز را در این کشور بمانید و بعد آنجا را ترک کنید. در این نوع ویزا اختیارات شما برای ماندن چند روزه در ایتالیا و رفت و آمد شهری نسبت به ویزای فرودگاهی بیشتر است؛ اما خب باید شرایط اخذ ویزای عبور زمینی را داشته باشید.

 • ویزای توریستی کشور ایتالیا (Italy Visa for Tourist/Visitor) و ویزای دیدار با دوستان و آشنایان (Italy Visa for Family/ Friends) که به ویزای نوع C معروف هستند.

این نوع ویزا به شما این امکان را می‌دهد که زمان بیشتری را در ایتالیا بمانید. با اخذ این نوع ویزا به دیدار دوستان و آشنایان خود می‌روید و می‌توانید به عنوان یک توریست از جاذبه‌های گردشگری ایتالیا هم دیدن کنید و حسابی لذت ببرید.

 • ویزای تجاری یا ویزای نوع D  (Italy Visa for Business Purposes) که مخصوص تجارت است.

ویزای تجاری با توجه به شرایط کاری شما صادر می‌شود. اگر برای تجارت بین الملل نیاز به سفر به ایتالیا داشته باشید، می‌توانید با ارائهٔ مدارک مورد نیاز این نوع ویزا را بگیرید. ویزای تجاری این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در بازهٔ زمانی ویزا هر چند بار که نیاز است از ایتالیا خارج شده و به آن وارد شوید.

 • ویزای درمانی (Italy Visa for Medical Purposes)برای درمان بیماری در بیمارستان‌های ایتالیا.

اگر خدای ناکرده دچار یک بیماری هستید و با مشاوره گرفتن از پزشکان ایتالیا به این نتیجه رسیده‌اید که می‌توانید اقدامات درمانی خود را در این کشور شروع کنید، با ارائهٔ مدارک می‌توانید نسبت به اخذ ویزای درمانی ایتالیا اقدام کنید.

 • ویزای تحصیلی کشور ایتالیا (Italy Visa for Study)

در واقع ویزای تحصیلی را می‌توان جزو ویزاهای بلند مدت ایتالیا در نظر گرفت. اولین شرط اخذ این نوع ویزا دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها یا کالج‌های ایتالیا است. در این صورت می‌توانید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید.

 • ویزای مقام های رسمی (Italy Visa for Members of Official Delegations)

این نوع ویزا مخصوص افرادی در رده‌های بالای سیاسی است که برای جلسات ویژهٔ خود بایستی به سفر بروند.

 • ویزای همسر فردی که مقیم ایتالیاست. ( Italy Visa For The Wife/Husband of a Italian citizen)

این نوع ویزا را هم می‌توان جزو ویزاهای بلند مدت در نظر گرفت. اگر همسر شما فردی ایتالیایی است یا اقامت دائم این کشور را دارد، می‌توانید این نوع ویزا را درخوسات دهید تا بتوانید پیش همسرتان بروید و البته که در این صورت اخذ ویزای دائم شما هم کار راحتی خواهد بود.

 • ویزای کودکان زیر سن قانونی (Italy Visa for Under-Age Children)

اخذ این نوع ویزا به رضایت قانونی پدر و مادر کودک بستگی دارد و پس از اخذ این اوراق قانونی می‌توانید وارد مراحل اخذ این نوع روادید شوید.

باید بدانید که در حالت کلی و جز ویزای ترانسفر و عبور زمینی، مدت زمانی که می‌توانید با ویزای کوتاه مدت در ایتالیا بمانید ۹۰ روز است. اگر بخواهید بعد از بازدید از ایتالیا به دیگر کشورهای شنگن هم سفر کنید، باید مراتبا را اطلاع دهید تا ویزای شما از حال نود روزه به صد و هشتاد روزه تغییر کند. ما در لیست بالا به چند نوع از ویزای بلند مدت هم اشاره کردیم. ویزای ازدواج و ویزای کار هم جزو ویزاهای بلند مدت محسوب می‌شوند. اگر بعد از فارغ التحصیلی در ایتالیا کار پیدا کردید، می‌توانید اقدام کنید تا ویزای شما از ویزای تحصیلی به ویزای کاری اغییر پیدا کند و بتوانید در دراز مدت در این کشور اقامت داشته باشید.

برای اخذ ویزای شنگن ایتالیا به چه مدارکی نیاز داریم؟

اول از همه باید فُرم درخواست ویزای شینگن را پر کنید. می‌توانید یان فرم را به صورت آنلاین یا از طریق سفارت ایتالیا به دست بیاورید. بع از آن بسته به نوع ویزای درخواستی باید مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید. برای اطلاع از مدارک مورد نیاز خود با توجه به نوع ویزای درخواستی حتماً با همکاران ما در شرکت ساحل شنی تماس بگیرید تا با مشاورهٔ رایگان شما را راهنمایی کنند. مدارک مورد نیاز با توجه به نوع ویزایی که می‌خواهید بگیرید متفاوت است. برای مثال برای ویزای ترانسفر فرودگاهی به اطلاعات سفر شما نیاز است؛ حال آنکه برای ویزای تحصیلی به پیشینهٔ تحصیلی و پذیرش از دانشگاه ایتالیایی نیاز دارید. با این همه بعضی از مدارک به صورت مشترک در همهٔ انواع ویزاهای شنگن ایتالیا یافت می‌شود که در مورد ویزای توریستی یا گردشگری بیشتر صدق می‌کند. این مدارک عبارتند از:

 • اصل شناسنامه و یک نسخه کپی
 • اصل پاسپورت به همراه تصویر تمام صفحات عکس دار. گذرنامه باید تا ۳ ماه پس از تاریخ بازگشت به ایران اعتبار داشته باشد.
 • دو قطعه عکس پاسپورتی با زمینهٔ سفید که اخیراً انداخته باشید و روتوش نداشته باشد.
 • ارائهٔ دعوتنامه و تصویر پاسپورت دعوت کنندهٔ ایتالیایی یا اجازهٔ اقامت دعوت کننده غیرایتالیایی که حداقل یک ماه انقضا داشته باشد. (در صورت وجود)
 • ارائهٔ مدارک شغلی: اگر شما خویش‌فرما هستید باید پروانهٔ کسب، گردش مالی ۶ ماه گذشته و مدارک مالیاتی خود را آماده کنید. چنانچه بازنشسته هستید، باید حکم بازنشستگی و فیش حقوقی ۶ ماه گذشته را همراه داشته باشید. اگر دانشجو باشید، باید گواهی اشتغال به تحصیل را از دانشگاه بگیرید. شما کارمند عزیز باید گواهی اشتغال به کار، مدارک بیمه، قرارداد رسمی، گردش حساب ۶ ماهه و فیش حقوقی خود را آماده کنید. تاجران محترم بایستی مدارک ثبت شرکت، رسید پرداخت عوارض مالیاتی، گردش حساب ۶ ماه گذشته و کارت بازرگانی خود را به همراه داشته باشند. اگر کارمند مراکز و اداره‌های دولتی هستید، باید گردش مالی ۶ ماه گذشته، کارت پرسنلی، معرفی‌نامه، کارت اعتباری بین‌المللی شخصی و پرینت حساب مربوطه و ضمانت نامهٔ بانکی را تهیه کنید. اگر هم بنا به شرایط سنی یا هر دلیل دیگری شاغل نیستید لازم است با توجه به شرایط خود مدرک اشتغال به تحصیل، رضایتنامهٔ محضری پدر و مادر و سند اثبات خویشاوندی را در دست داشته باشید یا از لحاظ مالی شرایط را جوری ارائه دهید که نشان دهد بدون وجود شرایط شغلی هم توان این سفر را داشته و هم دلیل برای بازگشت به ایران دارید.
 • رزرو بلیط هواپیماهمراه با  بلیط های رفت و برگشت برای اقامت کوتاه مدت. بلیت برگشت برای این است که ثابت کنید به ایران برمی گردید.
 • مدارک بانکی دال بر توانایی مالی فرد متقاضی. برای اثبات تمکن مالی در پرداخت هزینه‌های خود در کشور ایتالیا، اسنادی از جملهرزرو هتل  را در دست داشته و گردش حساب ۶ ماه اخیر را همراه داشته باشید.
 • همراه داشتنبیمه مسافرتی معتبر به ارزش ۳۰۰۰۰ یورو. ضرورت این بیمه برای شرایط اورژانسی است تا هزینه‌های بیمارستانی در کشور ایتالیا پرداخت شود.
 • تصویر گذرنامه‌ها و روادیدهای قبلی در ۵ سال گذشته.

به نکات زیر هم توجه کنید:

 • اگر قصد دریافت بیمهٔ درمانی را دارید، بایستی مدارک رسمی بیمارستان را در اختیار داشته باشید.
 • برای اخذ ویزای گردشگری یا توریستی، باید مدرکی دال بر هدفتان از سفر و رزرو هتل را آماده کنید.
 • جهت اخذ ویزای تحصیلی باید مدارک دانشگاهی تان را با ترجمهٔ رسمی به زبان انگلیسی به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید. برای اخذ ویزا باید تاییدیهٔ دانشگاه مقصد و نامهٔ رسمی پذیرش آن را همراه داشته باشید.
 • لازم به ذکر است که تمامی مدارک فوق باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی برگردان شده و مهر رسمی داشته باشند. برای ترجمۀ مدارک خود می‌توانید به دپارتمان ترجمهٔ شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی بروید تا همهٔ موارد را برایتان انجام دهند.

برای اخذ ویزای شنگن ایتالیا باید مدارک مربوط به آن را آماده کنید. این مدارک با توجه به شرایط کاری و شخصی هر فرد متفاوت خواهد بود. به همین دلیل می‌توانید از متخصصان ما در شرکت مسافرتی و گردشگری ساحل شنی  کمک بگیرید تا بهترین مشاورهٔ ممکن را به شما بدهند. پس با شماره‌گیری  ۰۲۱۵۷۹۳۸ با مشاوران ما تماس برقرار کرده و راه کارهای مؤثری را دریافت نمایید.

بعد از آماده کردن مدارک چه کار باید کرد؟

شما باید با در دست داشتن تمامی مدارک مورد نیازتان برای اخذ ویزا و فرم تقاضانامه از سفارت ایتالیا وقت مصاحبه بگیرید. زمانی که وقت سفارت ایتالیا برای شما تعیین شده، در روز و ساعت مشخص شده همراه با مدارک خود به سفارت ایتالیا می‌روید تا امور لازم را انجام دهید. در این زمینه حتماً از کمک‌ها و راهنمایی‌های همکاران متخصص ما بهره مند شوید تا قدم اشتباهی بر ندارید. مدارک شما و نیز درخواست شما در سفارت ایتالیا بررسی می‌شود و اگر تناقضی در ادعاها و مدارک شما نبوده یا چیزی کم و کسری نداشته باشد و همهٔ مدارک لازم را هم تحویل داده باشید، با درخوسات شما موافقت می‌شود. در هر صورت نتیجهٔ این بررسی‌ها سه هفته پس از وقت سفارت ایتالیا به دستتان می‌رسد. در صورت دریافت جواب مثبت برای اخذ ویزای ایتالیا باید به سفارت مراجعه کنید.

ما در شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی همواره در تلاش هستیم تا شما مسافران محترم بتوانید در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را بگیرید. برای اخذ انواع ویزا و اطلاع از شرایط و قوانین مسافرتی در هر کشور می‌توانید با مشاوران و متخصصان مجرب ما در تماس باشید. پل ارتباطی ما با شما شمارهٔ 02157938 است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن